Kaynak Eldiveni

Kaynak Eldiveni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Kaynak Eldiveni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Kaynak Eldiveni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Her tecrübeli kaynakçının bileceği gibi tek bir yazı içerisinde kaynak işini tüm yönleriyle açıklamak mümkün değil. Farklı kaynak yöntemleri olduğu gibi farklı kaynak eldivenleri de var. Sizlere temel unsurları açıklamaya çalıştığımız Kaynak Eldiveni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Unsur yazımız. İyi Okumalar;

1.KAYNAK TÜRLERİ

MIG

MIG kaynağı, elektrot ile metal arasında bir ark oluşturarak metali birleştirmek için elektriği kullanır. TIG kaynağına kıyasla hassasiyeti düşük olmakla beraber işlem süresi ise daha uzundur. Bunun sebebi işlem sırasında daha çok kıvılcım ve sonrasında daha fazla zımpara ve temizlik işi gerektirmesidir.

ÖRTÜLÜ ELEKTROT KAYNAĞI

Bu kaynak yöntemi çelik binaların inşalarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. MIG kaynağına benzer şekilde metalleri birleştirmek için elektrik arkı kullanır. Bu nedenle bu kaynak yönteminde de yüksek ısı ve bol kıvılcım açığa çıkar.

TIG

TIG (Tungsten Intert Gas) kaynağı adından da anlaşılacağı gibi oldukça hassas ve teknik bir kaynak işlemidir. İşlemin zorluğunu bir örnekle açıklamak gerekirse, kaynak işlemini otomotiv sektörüne benzetirsek, TIG kaynağı Ferrari şirketi seviyesine denk gelir.

PR-4800 İnka® Kaynak Eldiveni
PR-4800 İnka® Kaynak Eldiveni

2.ELDİVEN YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

Deri yalıtkan, dayanıklı yapısı ve ısıyı dağıtma özelliği sayesinde, kaynak eldiveni yapımında en yaygın kullanılan malzemedir. Farklı kaynak tiplerinin ihtiyaçlarına göre farklı deri türleri kullanılmaktadır.

KEÇİ DERİSİ

Mükemmel aşınma ve gerilme mukavemeti sunmasına rağmen yumuşak ve esnektir. Yüksek hassasiyetin gerekli olduğu TIG kaynağı için mükemmel çalışır.

AT DERİSİ 

TIG kaynağı için ikinci en çok tercih edilen malzemedir. Sert ve dayanıklı olmasına rağmen kullanımı rahat ve hassastır.

DOMUZ DERİSİ 

Islak ve yağlı ortamlara uygun dayanıklı bir deridir. Tüm kaynak işlemlerinde kullanılabilir.

SIĞIR DERİSİ

Piyasada çeşitli kalitelerde bulunabilmesi ve geniş kullanım alanı sayesinde, en yaygın kullanılan deri çeşididir. Dayanıklı ve rahat fakat diğer derilere kıyasla daha hacimli bir yapısı vardır. Genellikle Örtülü Elektrot veya MIG kaynağında kullanılmaktadır.

GEYİK DERİSİ 

Yumuşak ve esnek yapısı ayrıca kullanımının rahat oluşu sayesinde, hassas TIG kaynağında kullanıma uygun bir deri çeşididir.

KANADA GEYİĞİ(ELK) DERİSİ

Yüksek ısıya maruz kaldığında sığır derisi kadar çabuk sertleşmez.  Bu nedenle eli daha az yorar. Maruz kalınan yüksek ısılar nedeniyle MIG ve örtülü elektrot kaynağı işlerinde kullanılmaktadır.

3.ELİN HAREKET KABİLİYETİ

Söz konusu eldiven seçimi olduğunda elin rahat hareket edebilmesi kilit unsurlardan biridir. Eldivenin hassasiyet seviyesine karar verirken dikkat etmeniz gereken en önemli etmen ne tür işte kullanacağınızdır. Örnek vermek gerekirse beyzbol eldiveni topu kolayca yakalamanızı sağlamasına rağmen,  günlük hayatta kullanım yeri neredeyse yoktur. Kaynak yapabilmek için de elinizi etkin şekilde hareket ettirebilmeniz oldukça önemlidir. Ancak hassasiyet derecesi yapılmak istenen işe göre artıp azalabilmektedir. Kısaca örtülü elektrot ve MIG kaynağı işlemlerinde kilit unsur yüksek ısı koruması iken,  TIG kaynağı işleminde hassasiyet ön plana çıkmaktadır.  Doğru eldiveni seçme konusunda hala sorularınız varsa iletişim‘e tıklayarak bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

Kaynak Eldiveni Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Unsur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir