Deri İş Eldiveni Rehberi

Deri iş Eldiveni Rehberi

Deri iş eldiveni rehberine hoş geldiniz. Teknoloji Eldiven Ltd. Şti. olarak gelmiş geçmiş en kaliteli doğal materyallerden biri olan deri hakkında hazırlamış olduğumuz bu rehberde, ham derinin eldivene dönüşüm süreci detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Rehberin amacı, deriye hak ettiği önemi vererek, siz değerli tüketicilere deri iş eldivenleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretmektir.

Deri nasıl üretilir? Deri, hayvan postundan, ıslak maviye ve birçok aşamadan geçerek kaliteli bir çift eldiven haline geldiği son aşamaya nasıl gelir? Süreç nasıl işler? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası için lütfen okumaya devam edin.

Deri iş Eldiveni Kullanımı

Deri, iş eldiveni üretiminde kullanılan asıl ve orijinal materyaldir.

Deri iş
Hitit Genel Amaçlı Eldiven

Deri, binlerce yıldır doğal yapısı ve ulaşılabilir olması nedeniyle tercih edilen bir malzemedir. Hayvanın her parçasını kullanmak isteyen avcılar, ham kıyafet, ayakkabı veya çadır gibi malzemeler için avladıkları hayvanların postlarını kullanmışlardır. İşin ilginç yanı, günümüzde gelişen teknolojiye, farklı özelliklere sahip teknik kumaşlara, kaplama ve örgü eldiven teknolojilerine rağmen deri eldivenler hala yüksek talep gören malzemeler arasındadırlar.

Doğal yapısı nedeniyle, etkin bir kombinasyona sahip olan deri, diğer tekstil ürünleri arasında rakipsiz bir yere sahiptir. Yüksek sıcaklık, alev, ateş, aşınma ve sürtünme dayanımı açısından mükemmel bir malzeme olması, deriyi eldiven üretimi için tercih edilen bir materyal haline getirmektedir.

Derinin Doğal Alev Direnci

Bir çakmak alıp gerçek deriyi yakmaya çalıştığınızda, ilginç bir durumla karşılaşırsınız. Deri ısındıkça, büzülerek küçülmeye ve kıvrılmaya başlayacak ancak alev almayacaktır. Bu doğal alev direnci, derinin kaynak veya elektrik işi yapan, ark alevinden korunmak isteyen kişiler tarafından sık tercih edilen bir malzeme olmasına neden olur.

Derinin Rakipsiz Termal Özellikleri

Deri her hangi bir süreçten geçerek, üzerinde belirli işlemler yapılmasa bile karbonlaşma veya çatlama belirtisi göstermeksizin 220o C ısıya dayanabilir. Yazının devamında detaylı anlatılacak olan krom tabaklanmış deri de ise bu değer 315 o C’ye kadar çıkabilmektedir.

Cincinnati Üniversitesi Deri Araştırma Laboratuvarı Müdürü Steven Lenge’ye göre krom tabaklanmış derinin ısıl özellikleri son derece yüksektir. Büzülme sıcaklığı 100o C’nin üzerindedir. Bitkisel tabaklanmış deride ise aynı değer 70 o – 80 o C civarındadır. Buradaki kilit nokta krom tabakasının eldivenin kullanım ömrünü uzatıyor olmasıdır. Kullanılan krom miktarı arttıkça eldivenin ısıya dayanımı da artmaktadır. Ancak derinin kolajen liflerine bağlanabilecek krom miktarının bir sınırı vardır ve üzerine çıkılamamaktadır.

Derinin Rakipsiz Aşınma Direnci

Herkes, motorcuların deri ceket, deri eldiven ve deri pantolon gibi ürünleri tercih ettiklerini bilir.  Bunun temel nedeni olası bir düşme durumunda, yerde sürüklenirken derinin yüksek aşınma direnci sayesinde korunacak olmalarıdır. Derinin doğal yapısının bir parçası olan lifler arasındaki güçlü bağ sayesinde deri, hiçbir sentetik tekstilin sağlayamayacağı güçlü ve koruyucu bir tabakaya sahiptir.

Deri Eldivende Kevlar® Astar Kullanılmasının Avantajları

Derinin belli bir miktar kesilme direnci olsa da tek başına yeterli değildir. Ancak Kevlar® gibi yüksek performanslı iplikler sayesinde kesilmeye karşı dirençli hale gelebilir. Özellikle petrol ve doğalgaz endüstrilerinde çalışanların kendilerini darbe, ark alevi, ateş, kesilme, yırtılma, aşınma, sürtünme, su ve yağ benzeri sıvılar gibi birden çok tehlikeden koruması gerekmektedir. Günlük işlerinde karşılaştıkları zor koşullara dayanabilecek bir ürüne ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, Kevlar® astar kullanılan ürünler tercih etmektedirler.

Yukarıda bahsettiğimiz doğal özeliklere sahip olan deriye darbe dayanımı için termoplastik kauçuk ve kesilme direnci için Kevlar® astar eklemek, yapısı gereği kesilme direnci olan sentetik bir kumaşı alarak petrol ve gaz endüstrisinde karşılaşılan günlük ağır iş yüküne dayanması için güçlendirmekten daha kolaydır. Bu nedenle bu sektörlerde çoğunlukla temel öğe olarak derinin kullanıldığı, farklı materyaller eklenerek geliştirilmiş ürünler kullanılmaktadır.

Deri Üretim Süreci

Deri eldivenleri diğer iş eldivenlerinden ayıran özelliklerini anladığımıza göre, hayvan postunun deri bir iş eldivenine dönüşme sürecini incelememizin zaman gelmiş demektir.  Bu süreç temel olarak hazırlık, tabakalama ve kurutma olarak üç ana aşamadan oluşmaktadır.

Hazırlık Aşaması

Hazırlık aşamasının büyük kısmı, ahşap veya paslanmaz çelikten imal edilmiş 1,2 m yükseklik ve 6 m metre genişliğe sahip tamburlarda gerçekleşir. Bu aşamada ham post, istenmeyen kısımlarından ayrılarak, tabakalama işlemine hazırlanır.

Deri iş
Ön Hazırlık Aşamasındaki Tamburlar

Hazırlık süreci içerisinde;

Muhafaza

Muhafaza aşamasında, post bozulmadan dünyanın her yerindeki tabakhanelere nakil edilebilir hale gelebilmesi için tuz ile kaplanır.

Islatma

Post tabakhaneye ulaştıktan sonra, içerisine işlemiş olan tuzdan arınması için 24 saat boyunca suya batırılır. Islatma işlemi postun nem içeriğini arttırarak bakteri üremesini engelleyecek biyoksitlerin eklenme sürecine zemin hazırlar.

Kireçleme

Deri kireçli suya (seyreltilmiş kalsiyum hidroksit) batırılır. Kireçleme işlemi postu açarak yağ ve benzeri istenmeyen maddeleri temizler.

Kıl ve Et Parçacıklarının Giderimi

Postlar üzerlerindeki kıllardan arınmaları için 24 saat boyunca tambur içerisinde su ve sodyum sülfür karışımı ile yıkanırlar. Bu işlem sonrasında üzerinde kıllardan büyük ölçüde arındırılan postlar, üzerlerindeki et parçacıklarından arındırılmaları için sıyırma makinelerinde işleme girerler.

Kireç Giderimi ve Yıkama

Postun kireçleme ve kıl giderimi işlemleri sırasında maruz kaldığı kimyasallardan arındırılması işlemidir. Yıkama aşamasında, ayrıca post, üzerinde daha kolay çalışılabilmesi için çeşitli enzimlere maruz bırakılarak yumuşatılır.

Dekapaj

Dekapaj işlemi, tabaklama işlemi öncesi son adımdır. Post, pH seviyesini düşmesi için birkaç saat boyunca sülfürik asit ile karıştırılır. Bu, tabaklanma işlemi sırasında uygulanacak olan kromun, posta daha kolay nüfuz etmesini sağlar.

Deri iş
Tabaklama İşlemi

Tabaklama

Tabaklama süreci, aldehit ve bitkisel tabaklama olmak üzere birkaç farklı yolla gerçekleştirilebilir.  Deri tabaklama işleminin yeni olduğu dönemlerde, bitkisel tabaklama son derece yaygın bir uygulamaydı. Ancak günümüzde deri tabaklama işlemlerinin %90’ınında krom asit kullanılmaktadır.

Özellikle eldiven üretiminde kullanılacak derilerde, krom tabakalama en popüler ve geleneksel süreçtir.

Krom Tabaklanmış Deri

Krom tabaklamada krom (III) sülfat veya kısaca krom üç kullanılmaktadır. Uygulama, kullanımı kolay ve etkili olması nedeniyle son derece popülerdir. İşlem 24 – 48 saat arası zaman alır ve bu süre zarfında, postlar krom üç ve magnezyum oksit eklenmeden önce sülfürik aside batırılırlar.

Magnezyum, kromun deri lifleri ile moleküler düzeyde bağ kurmasına yardımcı olur. Bu işlem sonrasında deri mavimsi bir renk tonu aldığından, ıslak mavi olarak adlandırılmıştır.

Bu tip tabakalama işlemi ayrıca deriye diğer yöntemlere kıyasla daha esnek ve daha yumuşak bir doku kazandırır ve suda biçim veya renk değiştirmemesini sağlar.

Deri iş
Kuruyan Deriler

Kurutma

Bu aşamaya gelindiğinde tabaklama işlemi bitmiştir. Ancak deri henüz eldiven üretiminde kullanılmaya hazır değildir.

Deriler cilt ve yarma deri olarak ayrılmadan önce kurumaları için istiflenir ve 24 saat boyunca beklerler.

Islak mavi postlar, daha sonra tamburlarda suda çözünür boya, mazı tozu ve rafine edilmiş yağlar ile yeniden tabaklanırlar.  Bu işlem 8 – 10 saat arası zaman alır ve bu süre zarfında tabaklanma sürecinden gelen kollajen ve krom, deriyi yumuşak ama dayanıklı hale getirmek için yağlar ve mazı tozu ile birleşir. Bu işlem sonrasında postlar sıkılır ve kurutma işlemine başlanması için ısıtmalı vakum sistemine yerleştirilir. Kurutma işlemi, postların bir tahta plaka üzerine gergin bir şekilde tutturularak sabitlendiği Toglin adı verilen bir adımı da içermektedir.

Deri iş
Sabitlenmiş Deri

Kötü Bir Tabaklama İşleminin Ortaya Çıkardığı Tehlikeler

Tabaklamanın doğru şekilde yapılmaması veya gereğinden kısa sürede yapılması halinde, elinizdeki deri kötü bir deri olacaktır.  Örneğin bir tabakhane yeterli kapasiteye sahip olmamasına rağmen yüksek miktarda deri üretmek isterse, tabaklama işlemi süresini yarıya düşürerek istediği miktarda deriyi üretebilir. Bu süre kısaltmanın bir sonucu olarak krom üç, doğal yağ ve koruyucuların yerini alarak deriye gerekli mukavemeti kazandıracağı derinliğe işleyemez. Ucuz deri iş eldivenlerinin kısa sürede deforme olmasının temel nedeni tam olarak budur. Ayrıca bu durum, derinin kısa sürede bozulmasına ve krom altı oluşumuna da neden olacaktır.

Krom Altı Nedir?

Krom altı, veya diğer bir adıyla altıgen krom, akciğer kanseri ve astıma yakalanma riskini arttıran kanserojen bir maddedir.  Krom altı tabaklanma işlemi sırasında deriye direkt olarak eklenmiyor olsa da krom üç, oksidasyona uğrayarak krom altıya dönüşebilmektedir. Oksidasyon, nem veya sıcaklık dalgalanmaları sonucunda, tabaklanma veya nakil işlemi gibi üretim sonrası bir aşamada da gerçekleşebilir. Derinin uygusuz şekilde depolanması, yığınlar arasına hava girmesini engelleyerek fazla ısınmaya ve dönüşüm sürecinin başlamasına neden olmaktadır.

Zayıf tabakama işlemi aynı zamanda deri üzerinde kusmaya da neden olabilmektedir. Bu durum kötü derinin ana kusurlarından biridir. Tabaklama işlemi sırasında deriden ayrılan doğal yağların uygun şekilde çıkartılmaması, işlem sonrasında bu yağların yüzeye çıkarak parlak lekeler oluşturmasına neden olmaktadır.

Avrupa REACH yönetmeliklerine göre cilt ile doğrudan temas halinde olan bir deri eşya için krom altı seviyesini 3mg/kg (milyonda 3 parça) olarak belirlemiştir. Bu oran çoğu kişi tarafında fark yaratmıyor olsa da hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara yol açmak için yeterlidir. Bu nedenle deri iş eldiveni üreticinizi seçerken, standartlara uygun üretim yaptıklarından emin olmanız şarttır. Ayrıca eldiven üreticileri de deri tedarikçilerinin tabaklama ve nakliye işlemleri sırasında gerekli kontrolleri yaptıklarından emin olmalıdırlar.

Deri için Yağ ve Su Apresi

Deri iş
Su iticilik

Deri suya karşı doğal bir dirence sahip olsa da çok fazla su ve yağa maruz kaldığınız bir işte çalışıyorsanız bu yeterli olmayacaktır. Yeterli dayanımı sağlamak için deri iş eldivenlerin, imalat sırasında yağ veya su geçirmezlik apresi uygulanmaktadır. Genel uygulama yöntemleri, kolay ve hızlı olmalarından dolayı sprey veya balmumu uygulamalarıdır.  Ancak, bu tür uygulamaların etkisi zamanla azalacağından, sızdırmazlığı korumak için düzenli olarak yenilenmeleri gerekecektir.

Daha etkili sonuçlar alınabilmesi için üretim sürecinde özel işlem gören derilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tabaklama işlemi sırasında yapılan bu tip uygulamalarda apre, derinin iç kısımlarına kadar nüfuz ettiğin den dolayı, deri aşınıp kurumaya başladıktan sonra bile, yağa ve suya dayanım özelliğini korumaya devam edecektir.

Deri Türleri

Deriler üretim türlerine bağlı olarak farklı özelliklere sahiptirler. Her biri, kendine özgü güçlü ve zayıf yönlere sahiptir. Genel kural olarak, daha büyük hayvan, daha kalın deri anlamına gelmektedir. Bu, seçtiniz deri türünün işinize en uygun eldiveni belirlemede kilit nokta olduğu anlamına gelmektedir. Örneğin Argon kaynağı hassas bir işlem olduğundan, dokunma duyarlılığına sahip olmak önemlidir. Bunun bir sonucu olarak, Argon kaynak eldiveni üretiminde sığır gibi büyük hayvanların derileri yerine keçi gibi küçük hayvanların derileri kullanılır.

Cilt Deri – Yarma Deri: Aralarındaki Fark Nedir?

Post, hayvandan ilk çıkarıldığında yaklaşık 4mm kalınlığa sahiptir. Bu kalınlık, eldiven üretimi, döşeme işi veya moda sektörü için kullanılamayacak kadar fazladır. Bu nedenle, deriyi daha kolay çalışılır hale getirebilmek için katmanlarına ayrılması gerekir. Bu katmanlar, alt tabaka olan yarma, en üst tabaka olan cilt ve ikisi arasında kalan ara yarma katmanıdır.

Yarma Deri

Postun en alt, iç organlara en yakın olan tabakasıdır.  Tüylü ve pürüzlü yapısı nedeniyle diğer derilerden kolayca ayrılabilir. Genel olarak ceket ve ayakkabı gibi ürünlerde kullanılır. Yarma deri çoğunlukla sığır gibi kalın derili hayvanlardan elde edilmektedir. Keçi ve koyun gibi daha küçük hayvanlardan yalnızca cilt deri temin edilebilmektedir. Bu deri türü genel olarak ucuz deri olarak bilinse de cilt deriye kıyasla daha dayanıklı ve aşınma direnci yüksek olan bir deri türüdür.

Ara Yarma

Ara yarma daha çok ağır postlarda bulunur. Jelatine benzer bir yapıya sahiptir ve üretimde kullanılmamalıdır.

Cilt Deri

Cilt deri, derinin en üst tabakasıdır. Yarma deriye kıyasla daha yumuşak ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Ve genel olarak döşemelerde kullanılmaktadır. Cilt deri, belli bir miktar su iticiliğine sahip olduğundan dolayı yarma deriye kıyasla ıslanmaya ve kış şartlarına daha uygundur.

Deri Bölümleri ve Kesimler

Deri iş
Deri Bölüm ve Kesimleri

Söz konusu yarma deri olduğunda, derinin hangi bölgeye ait olduğu ve kesimi son derece önemli hale gelmektedir. Derinin fiyatı ve dayanıklılığını etkileyen temel etken, derinin hangi bölgeye ait olduğudur. Temel olarak;

Yan Yarma: En dayanıklı ve en pahalı olan kısımdır

Omuz Yarma: Dayanıklı ve ekonomik

Karın Yarma: En ucuz, Az dayanıklı

Yan yarma deri, karın yarmaya kıyasla ortalama dört kat daha pahalıdır. Ancak deri iş eldivenler söz konusu olduğunda yüksek fiyat = uzun kullanım süresidir.

Deri, ağaca benzer katmanlı bir yapıya sahiptir. Bu durum, kesim şeklini son derece önemli hale getirmektedir. Eğer kesim katmanların tersine yapılmışsa, dikilen eldiven şeklini koruyamaz ve esnemeye meyilli hale gelirler. Bu nedenle deri kesimi yapan kişinin işinin ehli olması son derece önemlidir.

Deri iş Eldiveni İçin Ne Kadar Para Ödenmesi Gerekir?

deri iş eldiveni satın almanın en zor kısımlarından biri fiyat etiketini rasyonelleştirmektir. Özellikle satın alma departmanında çalışıyorsanız bu durum daha büyük bir önem kazanır. Hiç şüphesiz iyi derinin fiyatı pahalı olacaktır. Ama bu durum sizi caydırmamalı. Aşağıda paylaştığımız noktalar ne satın aldığını konusunda size fikir verecektir.

Cilt mi Süet mi?

Genel olarak cilt deri süet deriye kıyasla daha pahalıdır. Kaçıncı sınıf deri olduğuna bağlı olarak, aralarındaki fiyat farkı beş kata kadar çıkabilmektedir.  Bunun sebebi, dokusu ve güzel görüntüsü nedeniyle hem döşeme hem de moda sektöründe yoğun talep görmesidir. Ancak bu durum cilt derinin daha iyi deri olduğu anlamına gelmez.  Temel olarak cilt deri estetik olarak daha iyiyken süet deri daha dayanıklı ve dirençlidir.

Deri Kalite Sınıfları

Eldiven üretiminde kullanılan cilt deriler dört ana sınıfa ayrılmışlardır.

  1. Sınıf : Çok az veya hiç leke bulunmayan büyük parça deri
  2. Sınıf: Lekeli büyük parça deri
  3. Sınıf: Çok az veya hiç leke bulunmayan küçük parça deri
  4. Sınıf Lekeli küçük parça deri

Deri üzerindeki bu lekeler; yara izi, böcek ısırığı ve kırışıklıklardan kaynaklanmaktadır.

Deri Türü

Deri kalitesi ve buna bağlı olarak fiyatı; hayvanın yetiştirilme şekli, yaşı ve yaşadığı bölgenin ilkim koşulları gibi birçok farklı faktör tarafından etkilenmektedir. Örneğin; İtalya, Almanya ve Hollanda gibi kuzey ülkeleri aldıkları yağış miktarı ve ılıman iklimleri nedeniyle üst kalite deri üretimleri ile ünlü ülkeler arasındadırlar.

Ekstra Özellikler

Hiç şüphesiz deri iş eldiveni ne kadar fazla ek özelliğe sahipse fiyatı da o kadar yüksek olacaktır. Kesilmeye dirençli astar, darbe koruma, Kevlar® iplik kullanımı gibi özellikler bunlar arasında sayılabilir.

Bir çift eldivene ne kadar ödemeniz gerektiği hakkında size fikir verebilecek bir diğer nokta. El yaralanmalarına ilişkin iş kazası maliyetleridir. Örneğin Amerika’da 2012-2013 yılları arasında gerçekleşmiş olan el, parmak ve el bileği yaralanmalarının maliyeti ortalama $ 22.384 dolarken aynı yıllarda bir çift deri eldiveninin fiyatı $25 – $30 arasında değişmektedir. Rakamlar göz önünde bulundurulduğunda bu fiyat makul görünmektedir.

TEKNOLOJİ ELDİVEN İŞ GÜVENLİĞİ VE TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.