Kaynak Sanatçısı Paslanmaz Çeliği Yaşayan Sanat Eserlerine Dönüştürüyor

Kaynak Sanatçısı Paslanmaz Çeliği Yaşayan Sanat Eserlerine Dönüştürüyor

Kaynak sanatçısı Kevin Stone, birkaç yıl önce yıllarını verdiği kaynak sektöründeki deneyimlerini, sahip olduğu sanatsal beceriler ile birleştirme kararı aldı. Bunun sonucunda ortaya büyük ölçekli paslanmaz çelik heykeller çıktı. Adını ilk olarak 2006 yılında “Güç ve Otorite” açılışında sergilenen, avına saldıran 20 metrelik kartal heykeli ile duyurdu. Heykelin insanlar üzerinde oluşturduğu etki çok büyüktü.  Birçok kişi bu nedenle ikinci eseri görmek için Britanya Kolumbiası,  Chilliwack’taki Stone’s meydanına akın etti. Uçuş Gücü adını verdiği bu eser, ilkinden çok daha büyük ve ayrıntılı bir kel kartal heykeliydi. Kevin bu esnada bir sonraki projesi olan 10,6 metre uzunluğundaki Çin İmparatorluk Su Ejderi üzerinde çalışıyordu. Sanatçı, eserleri için yaklaşık iki yıl boyunca haftada yedi gün çalışarak ortalama 325 m2 alanı kaplayabilecek 2 mm kalınlığında 304 paslanmaz çelik malzeme kullanmıştır.

Kaynak Sanatçısı Paslanmaz Çeliği Yaşayan Sanat Eserlerine Dönüştürüyor
Uçuş Gücü Eseri

Stone eserlerini yapmaya başladığı günden beri, küçük sinek kuşlarından büyük totemlere kadar pek çok farklı eser yaratmıştır. Ancak kartalın her zaman repertuarında tekrarlanan bir figür olduğu fark edilmektedir. Britanya Kolumbiası’nda yetişmiş olduğu ve bölgenin kel kartalları ile ünlü olduğu düşünülürse bu durum pek de şaşırtıcı değildir. Kel kartalı hem sanatsal hem de ruhsal olarak ilham kaynağı olarak gördüğünü belirten Stone, bu kuşların gücü ve egemenliği simgelediğini ve gördüğü en zarif ve güzel kuş türlerinden biri olduklarını belirtmiştir.

Kaynak Sanatçısı Bu Günlere Nasıl Geldi ?

Stone Argon kaynağı eğitimini Kanada Victoria’daki Camosun College’da tamamladıktan sonra, inşaat çeliğinden farmasötik ekipmanlara kadar birçok farklı kaynak işi yaparak kendini geliştirmiştir. Heykel yapmaya başlaması ise işverenlerinin bir talebi üzerine gelişmiştir. Küçük yaşlardan beri düzenli olarak çizim yaptığını öğrenen işverenleri, yeteneklerini göstermesi için ondan bir gargoyle heykeli yapmasını istemişlerdir. Bu deneyim onu 2005 yılında bağımsız bir sanatçı olmaya teşvik etmiştir. 2006 yılında “Güç ve Otorite” açılışındaki olumlu geri dönüşler, yeni ekipmanlar almasını sağlamış ve bir sonraki projesi için ihtiyaç duyduğu parayı kazandırmıştır. Stone günümüzde Metal Animasyon Stüdyosu’nda türünün tek örneği olan paslanmaz çelik sanat eserleri yaratmaya devam etmektedir.

Kevin Stone hayalindeki işi bulmuş şanslı kişilerden biri gibi gözüküyor olsa da bu günlere bir günde gelmemiştir. Yirmi yıldan uzun süre profesyonel olarak kaynakçılık yapmış ve bundan daha uzun süre de sanatsal becerilerini geliştirmek için uğraşmıştır. Stone’a göre karşımıza çıkan fırsatları değerlendirebilmek için yeteneklerimizi geliştirmek çok önemli. Paslanmaz çelikle rahat çalışabilmesini sağlayan 18 yıllık deneyime sahip olan Kevin, bu süreçte çok fazla pratik yaparak kendini geliştirdiğini belirtmiştir. Yıllar boyunca yaptığı çizimlerin de heykelleri oluşturmak için gerekli odaklanmayı ve vizyonu kazanmasına yardımcı olduğunu eklemiştir.

Şu an yaptığı işte kaynak becerileri ve sanatsal vizyonunu bir arada kullanan Stone, yeni bir projeye başladığında biraz ön araştırma yapıyor ve fotoğraflar çekiyor olsa da tasarımın büyük kısmının hayal gücünün ürünü olduğunu belirtmiştir. “ Kafamın içinde yapacağım heykelin bir planı var ve buna bağlı olarak çalışıyorum. On adım sonrasında nasıl görüneceğini gözümde canlandırıyor ve bu şekle uyacak bir şeyler düşünmeye çalışıyorum. Bu süreçte görünümün yanı sıra heykelin yapısal olarak güçlü olması da çok önemli” Zamandan ve malzemeden tasarruf etmek için detayları yaparken kağıt kullanmayı tercih eden Stone, bir parça çelikle işi bittikten sonra bir miktar kağıt keserek önceki parçaya uyacak şekli belirliyor. Sonrasında ise o parçayı çelikten keserek çalışmaya devam ediyor.

Kaynak Sanatçısı Nasıl Çalışıyor?

Çalıştığı parçaları elle kesmeyi tercih eden Stone bunun için bir metal kesici ya da taşlama makinesi kullanıyor. Sonrasında Argon kaynak makinesi ile temiz ve dayanıklı puntolar atarak işine devam ediyor. İlk puntalar arasında geniş sayılabilecek boşluklar bırakarak işe başladıktan sonra, ortaya çıkan sonuçtan memnun olduğunda, aralarında 1 – 2 cm kalacak şekilde yeni puntolar atarak boşlukları dolduruyor. Farklı bir bölüme geçmeden önce ortalama 25 cm’lik malzeme harcayan Stone, bu sayede bölümler arasında iyi bir uyum sağlayarak, ince paslanmaz çelik parçaların aşırı ısınmasının da önüne geçmektedir. Heykelin kaynak işi tamamlandıktan sonra gerekli yerlere zımpara yapan Stone, sonrasında çeliği ayna gibi parlayıncaya kadar cilalamaya devam etmektedir.

Kevin Stone’nun Eserleri Hakkında Bilgi Verdiği Röpörtajı

Stone ince paslanmaz ile çalışmanın zor olabileceğine dikkat çekiyor. Paslanmaz çelik, karbon çeliğine kıyasla daha iyi bir iletken olduğundan, malzemenin mavileşmesi veya yanması istenmiyorsa malzemenin sıcaklığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca metalin güzelce parlaması için gerekli cilalama işlemi de oldukça zaman alan ve emek isteyen bir süreçtir. Tamamlanan eseri tüm ihtişamı ile karşısında görmenin tüm çabalarına değdiğini belirten Stone, eserin tamamlandıktan sonra dış etkenlere karşı son derece dayanıklı ve güzel görüntüsünü uzun süre boyunca koruyan bir yapısı olduğunu belirtmiştir. “ Eserlerimi dikkat çeken, duygu yaratan, insanları üzerinde düşünmeye ve konuşmaya sevk eden, estetiği stil ile birleştiren, cesur ve etkileyici odak noktaları olmaları için tasarlıyorum. Gelen her zor işi zevkle kabul ediyor ve müşterilerimin hayallerini nesiller boyu kalacak gerçek eserlere dönüştürmenin keyfini çıkarıyorum.”

TEKNOLOJİ ELDİVEN İŞ GÜVENLİĞİ VE TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.