Yüksek Hava Sıcaklıkları ve Sıcaktan Korunmanın Yolları

Yüksek Hava Sıcaklıkları ve Sıcaktan Korunmanın Yolları

Yaz mevsiminin etkilerini yoğun olarak hissettiğimiz günlerdeyiz. Bu da çalışanların hem açık havada hem de kapalı ortamlarda, yüksek hava sıcaklıkları altında ve boğucu ortamlarda çalışması anlamına geliyor. Yüksek hava sıcaklıkları, radyant ısı kaynakları, yüksek nem oranı ya da yorucu fiziksel aktiviteleri içeren işler, ısı ile ilgili hastalığa neden olma potansiyeline sahiptir.

Sıcak bitkinliği, ısı krampları ve sıcak çarpması gibi yüksek sıcaklık kaynaklı hastalıklar, yüksek sıcaklıklara uzun süreli veya yoğun maruz kalmadan kaynaklanırlar. Aşırı sıcaklığa maruz kalan vücudunuz kendi soğutmaya çalışırken, cilt yüzeyindeki kan akışı artar. Bunun bir sonucu olarak beyin, kaslar ve diğer organlara giden kan miktarı azalır. Bu durum hem fiziksel gücünüzü hem de zihinsel kapasitenizi olumsuz yönde etkiler. Bu durumda kısa sürede teşhis konulup doğru tedavi uygulanmaz ise sonuçlar ölümcül olabilir.

Çalışanlarınızı yüksek ısı kaynaklı tehlikelerden korumanıza yardımcı olabilecek bazı püf noktalar verilmiştir.

Alınması Gereken Önlemler

Yüksek Hava Sıcaklıkları ve Sıcaktan Korunmanın Yolları
FireLion Arkası Açık Cİlt Kaynakçı Ceketi

Çalışanlarınız uzun süreli ve yoğun ısıya maruz kalıyorlarsa, uygun koruyucu donanım temin etmeli, yaralanmaları ve hastalıkları önlemek için gerekli adımları atmalısınız.

 1. Çalışanlarınıza bol, nefes alabilen ve açık renk giysiler giymeye teşvik edin
 2. Genel vucüt sıcaklığını dengelemek için soğutucu yelek gibi ekipmanlar temin edin
 3. Mola alanlarının yakınında soğuk su bulunmasını sağlayarak, işçilerin hidrasyonunu sağlayın. Ayrıca sıcak günlerde susamamış olsalar bile su içmeleri konusunda çalışanlarınızı teşvik edin
 4. İşçilerin güneşten ve ısı maruziyetinden korunması için mola zamanlarında gölge alanlarda veya klimalı ortamlarda bulunmalarını sağlayın
 5. Uzun süreli maruziyeti azaltmak ve çalışanların durumunu kontrol etmek için ikili takımlar ve vardiya sistemi oluşturun

Hastalık İşaretçileri ve Ön Belirtiler

Yüksek Hava Sıcaklıkları ve Sıcaktan Korunmanın Yolları
FireLion Arkası Açık Cilt Deri Pantolon

Yoğun veya uzun süreli sıcağa maruz kalan işçilerde yüksek sıcaklık kaynaklı hastalık görülme riski yüksektir. Görülen semptomların bir kısmı aşağıda liste halinde verilmiştir.

 • Baş Ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Disoryantasyon
 • Ani Ruh Hali Değişimi
 • Kalp Hızında Artış
 • Koyu Sarı İdrar (Dehidrasyon)
 • Ciltte Kızarıklık
 • Şişmiş Dudaklar
 • Titreme

Çalışanlar bu semptomları nasıl tanıyacakları ve sorun yaşayan bir çalışan gördüklerinde nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda eğitilmelidirler. Başlangıç olarak rahatsızlanan işçiyi serin bir ortama taşıyarak, derhal su içmesi sağlanmalı ve en kısa sürede tıbbi yardım alması sağlanmalıdır.

Çalışma Ortamındaki Sıcaklığın Takip Edilmesi

Çalışma ortamı ve çevresindeki sıcaklık ve nem miktarının düzenli olarak ölçülmesi önemlidir. Bu sayede ortam sıcaklığının aşırı şekilde arttığı olası bir tehlike halinde, çalışanlar kısa süre içinde uyarılıp gerekli önlemler alınabilir. Düzenli ve detaylı kontroller için vücut ısısı, lokasyon ve tehlikeye yakınlık gibi verileri düzenli olarak okuyan giyilebilir teknolojiler, iş yerindeki güvenliği sağlamak için büyük birer yardımcıdır. Bu tip yeni teknolojiler, hem çalışma ortamı hem de çalışanların güvenliği için çok önemlidir. Bu sayede hem sahadaki hem de ana merkezdeki denetçilere mevcut durum ve olası riskler konusunda geniş kapsamlı ve kesintisiz bilgi akışı sağlanır.

Teknoloji Eldiven olarak yıl boyunca siz ve çalışanlarınızın evlerine güvenle dönmeleri için çalışmaktayız. Sıcaklıkların yükseldiği bu günlerde, çalışanlarınızı sıcak havanın yarattığı tehlikeler konusunda bilgilendirmeye özen gösterin. Gerekli eğitim ve dikkatle içinde bulunduğunuz yaz aylarında işçilerinizi sağlığını ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler, aşağıdaki videoyu Ayarlar kısmından Türkçe Alt yazı seçeneğini seçerek seyredebilirler.

TEKNOLOJİ ELDİVEN İŞ GÜVENLİĞİ VE TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.